Najnowsze amplitunery kina domowego Yamahy całkowicie zrywają z dotychczasową stylistyką i wprowadzają nowe nazewnictwo oraz wiele nowoczesnych udogodnień, ale zachowują przy tym sprawdzone i cenione przez użytkowników rozwiązania, m.in. system MusicCast, funkcję MusicCast Surround oraz układy Cinema DSP 3D i YPAO. Dzięki temu obie konstrukcje dostarczają niesamowicie angażujący dźwięk przestrzenny i krystalicznie czysty obraz, sprawiając, że każda scena filmowego seansu lub utwór muzyczny stają się niemal realnym wydarzeniem, w którego centralnym miejscu znajduje się użytkownik.
Nowe amplitunery AV Yamahy – RX-V6A i RX-V4A – to odpowiednio 7.2- i 5.2-kanałowe konstrukcje, które wyróżniają się obsługą rozdzielczości 8K/60 Hz. Urządzenia wyposażone są w szereg portów HDMI (7 wej./1 wyj. w RX-V6A i 4 wej./1 wyj. w RX-V4A), przy czym w RX-V6A rozdzielczość 8K/60 Hz obsługują trzy wejścia oraz wyjście, a w mniej zaawansowanym modelu wszystkie porty HDMI.
Kompatybilność z HDR10+ oraz Dolby Atmos z wirtualizacją wysokości
Idealnym dopełnieniem funkcjonalności HDMI jest obsługa HDR10+, a w przypadku modelu RX-V6A także Dolby Atmos z funkcją wirtualizacji wysokości. Pierwszy z formatów korzystając z dynamicznych metadanych pozwala wyświetlić każdą scenę z charakterystyką przewidzianą przez jej twórcę. Z kolei Dolby Atmos pozwala stworzyć spektakularne wrażenia audio. Zastosowany w RX-V6A układ Dolby Atmos z technologią wirtualizacji wysokości za pomocą pięciu głośników pozwala cieszyć się efektami Dolby Atmos także wtedy, gdy nie ma możliwości zainstalowania dodatkowych głośników kanału wysokości.
Rozwiązania dla graczy komputerowych
Projektanci Yamahy odpowiedzieli także na oczekiwania miłośników gier komputerowych. Aby uzyskać najlepsze możliwe efekty wideo podczas rozgrywek komputerowych, Yamaha wzbogaciła RX-V6A i RX-V4A o cztery rozwiązania: VRR (Variable Refresh Rate), ALLM (Auto Low Latency Mode), QMS (Quick Media Switching) i QFT (Quick Frame Transport).
VRR to wykorzystywany w grach mechanizm, który eliminuje problem rozrywania się ramek obrazu. Specjalny układ redukując opóźnienia i regulując częstotliwość odświeżania zapewnia obrazom niezbędną płynność.
ALLM automatycznie aktywuje w telewizorze tryb „Gra” po wykryciu konsoli do gier podłączonej poprzez port HDMI. Dzięki temu sygnał przesyłany jest bez żadnych opóźnień, co jest szczególnie istotne w trakcie e-sportowych rozgrywek.
Zadaniem funkcji QMS i QFT jest zwiększenie przyjemności płynącej z oglądania materiałów wideo. QMS ogranicza opóźnienie sygnału przy przełączaniu oraz eliminuje pojawiający się czarny ekran. QFT zmniejsza opóźnienie przy przesyłaniu klatek obrazu.
Zmodyfikowana konstrukcja wzmacniacza
W RX-V6A i RX-V4A projektanci zastosowali całkowicie nową konstrukcję wzmacniacza, która teraz wyróżnia się wysoką szybkością narastania napięcia wyjściowego przy zachowaniu stabilności sygnału. Ponadto zmodyfikowana sekcja amplifikacji zapewnia precyzyjniejszą transmisję sygnału w przypadku dźwięku high-res.
Unikatowe funkcje MusicCast Surround i Cinema DSP 3D
MusicCast Surround to znana już, ale bardzo przydatna funkcja. Dzięki niej amplitunery AV Yamaha RX-V6A i RX-V4A mogą bezprzewodowo łączyć się z głośnikami MusicCast 50 oraz MusicCast 20, które w tej sytuacji będą pełniły rolę tylnych głośników efektowych.
Stworzony i opatentowany przez Yamahę układ Cinema DSP 3D łączy cyfrowe przetwarzanie sygnału ze zmierzonymi danymi pól dźwiękowych. Cinema DSP 3D umożliwia odtworzenie w pomieszczeniu odsłuchowym atmosfery najbardziej znanych i cenionych sal koncertowych oraz klubów muzycznych z całego świata.
Wyśmienite brzmienie na wyciągnięcie ręki
Yamaha konsekwentnie wzbogaca swoje amplitunery kina domowego o autorskie rozwiązanie – YPAO ™ (Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer). To dostępny na zawołanie swoisty „inżynier dźwięku, który automatycznie analizuje akustykę pokoju odsłuchowego oraz systemu audio, a następnie w oparciu o uzyskane wyniki precyzyjnie dostraja różne parametry, aby zapewnić najlepszy możliwy dźwięk. Jedyne, co musi zrobić użytkownik, to podłączyć do RX-V6A lub RX-V4A dostarczany wraz z nimi specjalny mikrofon i ustawić go w miejscu odsłuchu. W modelu RX-V6A Yamaha zastosowała bardziej rozbudowaną wersję układu – YPAO™ R.S.C. – która podczas pomiaru bierze pod uwagę także efekt odbicia dźwięku.
Łatwa obsługa i współpraca z zewnętrznymi urządzeniami
Amplitunerami RX-V6A i RX-V4A można sterować z poziomu dołączonego pilota, a także przy użyciu bezpłatnej, polskojęzycznej aplikacji MusicCast oraz asystentów głosowych (dostępność asystentów uzależniona jest od regionu i wymaga urządzenia z wbudowanym mikrofonem np. smartfona lub głośnika z wbudowanym asystentem głosowym). Funkcjonalność urządzeń zwiększają liczne funkcje sieciowe, m.in. wbudowane serwisy strumieniowe (Spotify, Tidal), radio internetowe, a także łączność bezprzewodowa Wi-Fi (2,4/5 GHz), AirPlay 2 oraz dwukierunkowy Bluetooth. Współpracę ze źródłami dźwięku ułatwiają złącza analogowe i cyfrowe (optyczne, koncentryczne), port USB, a w RX-V6A także wejście Phono, które umożliwia podłączenie dowolnego gramofonu, także tego bez wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego.