Wyszukiwarka

Nowoczesne amplitunery kina domowego można porównać do szwajcarskiego scyzoryka. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo i oferują taką samą funkcjonalność, to bliższe oględziny ujawniają subtelne, acz znaczące różnice, które wpływają na to, jaki efekt możemy osiągnąć w domowym zaciszu. O różnicach pomiędzy naszymi amplitunerami Yamaha z linii RX-xxA dowiecie się z naszego artykułu.

Na początek zajmijmy się zmianą wizualną amplitunerów Yamaha. To pierwsza metamorfoza w wyglądzie od wielu lat. Z centralnej części płyt frontowych zniknęły wyświetlacze i klapki zakrywające dodatkowe złącza. Teraz pośrodku umieszczono duże potencjometry głośności, a porty przesunięto w lewy róg. Potencjometr-selektor źródła sygnału mieści się teraz po prawej stronie przedniego panelu. Całość prezentuje się jednocześnie dostojnie i minimalistycznie.

Amplitunery Yamaha, czyli perfekcyjny obraz 8K, HDMI z eARC, HDR10+ i Dolby Vision

Podstawowym zadaniem każdego amplitunera AV jest obsługa sygnału audio-wideo, zatem wyposażyliśmy nowe modele we wszystko, co jest potrzebne, aby cieszyć oczy doskonałym obrazem. Trzymając się analogii ze scyzorykiem, obraz jest ostrzem, elementem wspólnym dla każdego z urządzeń. Już otwierający ofertę model, Yamaha RX-V4A posiada 4 wejścia i 1 wyjście HDMI, które po aktualizacji oprogramowania przygotowane są na obsługę sygnału video 8K/60 Hz. Warto zwrócić uwagę, że dotyczy to wszystkich portów HDMI. Materiały wideo o niższej rozdzielczości mogą też zostać przeskalowane do jakości 8K, co ucieszy posiadaczy kolekcji filmów na DVD.

yamaha rx v4a

HDR to technologia, która szturmem wdarła się na matryce telewizyjne oraz do serc konsumentów. Cóż to? HDR, high dynamic range, jak sama nazwa wskazuje, jest zdolnością do wyświetlania obrazu z zachowaniem dużej dynamiki - a więc rozpiętości między bielą a czernią. Wszystkie nasze amplitunery z najnowszej serii obsługują technologię HDR+ oraz dla pewności, że obejrzycie swój film tak, jak należy, wyposażyliśmy nasze amplitunery w konkurencyjną technologię Dolby Vision.

Amplitunery Yamaha, czyli Dźwięk przestrzenny

Drugie ostre jak brzytwa ostrze naszych wielofunkcyjnych amplitunerów to dźwięk przestrzenny, dzięki któremu możemy dosłownie znaleźć się w środku akcji. Jak łatwo się domyślić, nowe amplitunery Yamahy są w tej kwestii bardzo dobrze wyposażone. Wszystkie obsługują nowoczesne kodeki, jak Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus czy DTS-HD Master Audio. Zainstalowane pod obudowami procesory DSP pozwalają wybierać spośród aż 17 trybów przetwarzania dźwięku. Korzystają z technologii automatycznie dostosowujących głośność linii dialogowych do reszty ścieżki dźwiękowej, a także są w stanie symulować obecność dodatkowych kolumn z przodu, tzw. presence speakers.

Yamaha RX-V6A

Dwa wyższe modele, Yamaha RX-V6A i Yamaha RX-A2A oferują więcej, niż wstępny RX-V4A. Korzystają one z technologii Dialogue Lift, która podnosi poziom linii dialogowych na środek telewizora. Można wtedy odnieść wrażenie, że dobiegają one wprost z ust bohaterów, co zwiększa realizm. Drugą ciekawą funkcją - która może zainteresować posiadaczy systemów 5.1 – jest wirtualizacja głośnika tylnego. Jeżeli przy uboższej konfiguracji głośników odtwarzamy materiał posiadający ścieżkę dźwiękową w formacie 6.1 i wyższych, amplitunera analizując odbicia dźwięku w pomieszczeniu, jest w stanie odtwarzać dźwięk w taki sposób, jakby dobiegał się z nieistniejącego w rzeczywistości głośnika umieszczonego za plecami słuchacza.

Trzeba też wspomnieć, że wyjścia HDMI we wszystkich nowych urządzeniach obsługują eARC, rozszerzony kanał zwrotny audio o większej przepustowości. W praktyce oznacza to, że po podłączeniu amplitunera do telewizora kablem HDMI z żyłą Ethernet bądź oznaczonym jako Ultra High Speed, możemy usłyszeć efekty oferowane przez trójwymiarowe systemy DTS:X i Dolby Atmos. No, i obsługiwać oba urządzenia jednym pilotem. Jeśli zastanawiacie się, jak podłączyć amplituner do telewizora, w tym wypadku sprawa jest bardzo prosta. I wygodna.

Yamaha RX-A2A

Amplitunery Yamaha, czyli dźwięk 3D - Dolby Atmos i DTS:X

Jednak głównym zadaniem amplitunerów kina domowego jest wypełnienie jak najlepszym dźwiękiem przestrzeni, w której oglądamy filmy. Nasze urządzenia obsługują najnowsze formaty dźwięku przestrzennego Dolby Atmos® oraz DTS:X™. Obie technologie, w odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań, oferują nie tylko dźwięk dookólny, ale prawdziwie sferyczny. Dzięki obsłudze kanałów pionowych, wiernie odwzorowują na jakiej wysokości względem widza znajduje się źródło dźwięku. Pozwala to na uzyskanie niemożliwych wcześniej efektów dźwiękowych. Technologie Dolby Atmos® i DTS:X™ zabierają widza do samego serca akcji rozgrywającej się na ekranie. Jedynie najniższy model z całej trójki (RX-V4A) obsługuje wyłącznie technologie pozbawione kanału wysokości i polecamy go klientom korzystającym z pomieszczeń o niskiej wysokości.

Amplitunery Yamaha, czyli Multiroom MusicCast – bezprzewodowe strumieniowanie dźwięku z amplitunera i podłączonych do niego urządzeń oraz odbieranie muzyki z innych źródeł

Nowa seria Yamahy to również nieustannie udoskonalane środowisko typu multiroom. Dzięki ciągłemu rozwijaniu tej technologii autorski system Yamahy stał się najbardziej zaawansowanym ekostemem o szerokich możliwościach konfigurowania do potrzeb użytkownika. Ten autorski system Yamahy pozwala przesyłać dźwięk pomiędzy wszystkimi urządzeniami audio z rodziny MusicCast za pomocą domowej sieci Wi-Fi. Możemy zatem sprawić, aby muzyka podążała za nami po całym naszym domu. Jeśli chcemy, komponenty MusicCast mogą stać się niezależnymi urządzeniami – możemy wówczas słuchać innej muzyki na każdym z urządzeń. Oznacza to, że w kuchni można słuchać radia internetowego, w salonie ulubionej playlisty z serwisu strumieniowego, a głośnik w pokoju dziecięcym będzie odtwarzał piosenki dla maluchów. Wszystko w tym samym czasie! Sterowanie całym systemem umożliwia aplikacja MusicCast Controller dostępna na iOS oraz Androida.

yamaha musiccast

Amplitunery Yamaha, czyli sekcja mocy i konfiguracja kanałów

We wszystkich amplitunerach zamontowano udoskonalone wzmacniacze o nowej konstrukcji. Cechują się wysoką stabilnością i szybko narastającym poziomem napięcia sygnału wejściowego. Amplituner sieciowy Yamaha RX-V4A oferuje moc wyjściową 80 W przy dwóch wysterowanych kanałach (sygnał stereo) i całkowitych zakłóceniach harmonicznych na poziomie 0,06%. Pomiar wykonano w pełnym paśmie (20 Hz - 20 kHz) na kolumnach o impedancji 6 Ω. Modele RX-V6A i RX-A2A są mocniejsze. W ich wypadku pomiar wykazał wartość 100 W przy równie minimalnym poziomie zniekształceń, 0,06%. Warunki były identyczne, z wyjątkiem impedancji. Tutaj podłączono 8-omowe kolumny.

Krótkie, hasłowe podsumowanie najważniejszych funkcjonalności amplitunerów Yamaha znajdziecie w poniższej tabeli. Więcej szczegółów zawierają specyfikacje na stronach poszczególnych modeli.

 

Yamaha RX-V4A

Yamaha RX-V6A

Yamaha RX-A2A

Ilość kanałów

5.2

7.2

7.2

Moc wyjściowa
(20 Hz - 20 kHz, 2 kanały)

80 W (6 Ω, 0,06% THD)

100 W (8 Ω, 0,06% THD)

100 W (8 Ω, 0,06% THD)

Dekodery dźwięku

Cinema DSP, Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio

Dolby Atmos, DTS:X, Cinema DSP 3D

Cinema DSP, Dolby Atmos, DTS Neural:X, DTS:X, Cinema DSP 3D

Obsługa sygnału 8K

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Obsługa sygnału HDR10+

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Wirtualizacja  kanału wysokości

Nie

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Technologia antyrezonansowa A.R.T. Wedge

Nie

Nie

Tak

Zwiększona pojemność kondensatorów filtrujących

Nie

Nie

Tak

Wejścia / wyjścia HDMI

4 / 1

7 / 1

7 / 1

Wejście gramofonowe

Nie

Tak

Tak

Obsługa drugiej strefy

Nie

Tak

Tak

Funkcje multiroom

Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast

 

Możliwości poszczególnych urządzeń możecie na własne oczy ocenić w naszych salonach sprzedaży, do których nieustannie zapraszamy. Sami zobaczycie - przy bliższym poznaniu nowe amplitunery Yamahy bardzo zyskują!

Polityka prywatności

Strona wykorzystuje pliki cookie i inne podobne technologie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku niektóre funkcje strony mogą nie działać prawidłowo.

Dowiedz się więcej